Main menu
 
 

QUEER BALL 2022

Praha - 10. 9. 2022 | Brno - 17. 9. 2022

Jak to vypadá s Queer Bally v roce 2021?

Jak jsme již zmiňovali na začátku října, zatím stále nebylo oznámeno datum konání Queer Ballu v roce 2021. Protože váš toto téma zajímalo, a datum konání plesů nebylo stále oznámeno, rozhodli jsme se poskytnout rozhovor serveru nakluky.cz. Rozhovor s Markem Christem zde přepisujeme.

Marku, v letošním roce se vám podařilo uspořádat pouze jeden ples v Brně, ten v Praze se vám uspořádat nepodařilo, podepsalo se to nějak negativně na vás jako organizátory?

Ano, ples v Praze se bohužel uspořádat nepodařilo, protože nám ho 3 dny před jeho konáním zakázala vláda. Zrušily se všechny hromadné akce a my proto nemohli ples v Praze uskutečnit. Bylo to pro nás samozřejmě komplikované, protože jsme měli vše zajištěno a domluveno. Vstupenky byly skoro vyprodány, takže pro nás to byla samozřejmě rána. Naštěstí jsme neměli s plesem obrovské náklady, které by pro nás znamenaly nějaký zásadní problém. Horší to samozřejmě měli vystupující, majitelé prostor, kteří přišli o tržby a honorář. Návštěvníci pak o zábavu a radost.

Finančně to tedy rána nebyla, nicméně neuvažovali jste, že byste ples udělali jindy v roce?

Zvažovali jsme několik alternativ, jak s pražským plesem naložit. Byla tady možnost ho uskutečnit v květnu nebo červnu, potom samozřejmě také na podzim, úplně ho zrušit a v podstatě odložit na rok 2021. Rozhodli jsme se pro variantu zrušení akce, protože v době, kdy jsme rozhodovali, co s plesem udělat (duben 2020) bylo mnoho indicií, že letošní pandemie jen tak neskončí a bude zde ještě několik dalších vln, které ovlivní konání společenských akcí. Rozhodli jsme se všem návštěvníkům vrátit vstupné a pokud někdo chtěl, mohl si ho přesunout na rok 2021, případně nám částí ze vstupného přispět. Díky příspěvkům, za které bych chtěl tímto návštěvníkům poděkovat, se nám podařilo pokrýt náklady, které jsme s pražským plesem měli. Pražský ples nám tedy z mnoha časových a epidemiologických důvodů nedával smysl v roce 2020 uskutečnit.

Jaké máte plány na rok 2021? Je konec listopadu, jindy už je ples v Brně vyprodaný, prodeje vstupenek v plném proudu, letos zatím ani nevíme termín konání.

Situace je hodně složitá a komplikovaná. Asi nejsme jediní organizátoři, kdo vlastně neví, co bude. V září už to vypadalo, že se hromadné akce rozjedou a nebude problém uskutečnit plesy a koncerty, nicméně na začátku října bylo jasné, že je tady další z omezení, které pandemie covidu způsobila. Momentálně jsme se tedy ještě v organizačním týmu nerozhodli, jak to s plesy v roce 2021 bude.

Máte alespoň nějaké představy, jak by to eventuálně mohlo vypadat?

Dalo by se říct, že ve hře je několik variant. Je možné, že akce uskutečníme později v roce, než je pro plesy obvyklé, nebo že plesy v tomto roce nebudou vůbec. V současné době se zdá téměř nemožné uspořádat hromadné akce na přelomu února a března, protože podle našeho názoru v té době covid ještě na ústupu nebude a v Česku budou platit různá protiepidemiologická opatření, která nám znemožní organizaci plesů. Pro nás je v podstatě už omezující i to, když je nařízeno nošení ochrany obličeje ve vnitřních prostorách. Úplně si nedovedeme představit, že návštěvníci stráví mnoho hodin v roušce v prostorách s dalšími 500 lidmi. Máme také obavy, že mnoho potenciálních návštěvníků bude mít strach a na akce by nepřišlo, což by nám mohlo způsobit mnohem větší finanční ztráty než zrušený ples v Praze.

Obavy organizátorů a návštěvníků jsou pochopitelné, nicméně je tady určitě dlouhá mezera v konání společenských akcí a zájem o akce by mohl být velký, nemyslíte?

Určitě si uvědomujeme, že lidem chybí zábava, večírky, plesy, party… Nicméně podle nás je v organizaci tak velkých společenských akcí obrovské riziko ať už z pohledu organizátorů, tak z pohledu partnerů akce i návštěvníků. Lidé v posledním ¾ roce změnili úplně své chování ohledně nákupů vstupenek na podobné akce. Už si je nekupují dlouho dopředu, ale krátce před akcí, protože nikdo neví, co vlastně bude a zda třebas akci nezruší nebo nebudou v karanténě. Tím pádem je tady velké riziko pro organizátory, zda vlastně akci naplní a prodají dostatečný počet vstupenek. Stejně tak se problém týká mnohých našich partnerů, kteří museli na mnoho měsíců zavřít své provozovny a neměli žádné příjmy. O možnosti nákazy se raději ani moc zmiňovat nebudu. Těch rizik je v současné době opravdu mnoho. Což nás samozřejmě mrzí, nicméně s nimi nic neuděláme.

Kdy se tedy rozhodnete, jak s plesy naložíte?

Finální rozhodnutí zatím nepadlo. Lidé mají momentálně jiné problémy. Budou Vánoce a většina lidí má obavy z toho jaké budou a zda si je užijí s rodinami. Vzhledem k tomu, že nás akce neživí a děláme ji hlavně pro lidi, nemusíme mít existenční potíže a můžeme počkat, jak se situace s covidem bude vyvíjet. Rozhodnutí o tom, zda plesy budou či ne uděláme pravděpodobně po novém roce. Nicméně bude hodně těžké se rozhodovat.

Chtěli byste něco na závěr rozhovoru vzkázat návštěvníkům a fanouškům Queer Ballu?

Rádi bychom poděkovali za přízeň a podporu, kterou nám vyjadřují návštěvou Queer Ballu. Vyprodané akce jsou známkou toho, že se lidem líbí, a to nás velice těší. Uděláme vše pro to, abychom mohli zprostředkovat lidem příležitost bavit se a užít si společně večer s partnerkou nebo partnerem na parketu i v roce 2021. Pokud se to z nějakého důvodu nepovede, věříme, že v roce 2022 bude už vše zase tak, jak jsme byli zvyklí a plesy budou ve standardních termínech.

Facebook

Twitter

Linkedin

RSS